Promocja tłumaczenia książki "Dawno temu w Nowym Porcie" M.Kiesewettera

Miejsce: Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk Godzina rozpoczęcia: 17:30 Data: 2010-12-17

Szafa Gdańska zaprasza na promocję książki: "Dawno temu w Nowym Porcie" autora Maxa Kiesewettera przetłumaczonej przez Aleksandra Masłowskiego i Romana Kowalda. Jest to druga z serii tłumaczeń XIX wiecznych pozycji (pierwsza książka pt. "Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy" W. F. Zernecke)

Wspomnienia Maxa Kiesewettera to wspaniała historia szczęśliwego dzieciństwa chłopca z Nowego Portu. Mimo że Nowy Port był już formalnie dzielnicą Gdańska, w rzeczywistości funkcjonował na zasadzie odrębnej miejscowości, czemu autor niejednokrotnie daje wyraz w swojej książce. Ma on u Kiesewettera własną, odrębną od Gdańska rzeczywistość, swoją elitę, swoich oryginałów - jest małym miasteczkiem, w którym życie toczy się własnym rytmem. Ten świat oglądamy oczami dziecka, a dziecko dostrzega szczegóły, które dorosłym zazwyczaj umykają.

Książka jest świetnym opisem stosunków społecznych w Nowym Porcie przed 150 laty - najbardziej portowym miejscu Gdańska, gdzie nie istniała granica między portem a miastem, gdzie małomiasteczkowa rzeczywistość stykała się z wielkim światem, jaki przywozili ze sobą marynarze z całego świata. Autor szczegółowo opisuje nie tylko same jednostki, lecz także ich kapitanów, szyprów, armatorów i cały specyficzny świat morza, w jego portowej wersji. Przedstawia dokładny opis dzielnicy, wyglądającej półtora wieku temu jakże inaczej niż obecnie, oraz jej najbliższego otoczenia, tj. Westerplatte - jeszcze wówczas wyspy, oraz Wisłoujścia z jego twierdzą. Szczegółowo również opisuje faunę i florę, której ówczesne bogactwo może być dla dzisiejszego mieszkańca Gdańska dość zaskakujące.

Cytaty z książki Maxa Kiesewettera pojawiają się we wszystkich opracowaniach dotyczących XIX-wiecznej historii Nowego Portu i ujścia Wisły, nigdy jednak dotąd całość nie była przetłumaczona na język polski. Tłumaczenie przygotowane przez Aleksandra Masłowskiego i Romana Kowalda, będące kolejną częścią cyklu tłumaczeń XIX-wiecznej literatury gdańskiej, pozwala czytelnikowi zainteresowanemu historią Gdańska, Nowego Portu, gdańskiego portu i stoczni, a nieznającemu języka niemieckiego, poznać setki szczegółów należących do tzw. małej historii.

 

„Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy”

Zapraszamy na spotkanie z tłumaczem książki, Aleksandrem Masłowskim oraz na rozmowę o Gdańsku z 1843 roku.

27 maja 2010 czwartek
godz. 18
miejsce: 
EXLIBRIS CAFE
ul. Garbary 6

Gdańskie wspomnienia młodości Johanny Schopenhauer


Książka dostępna w SZAFIE GDAŃSKIEJ














Johanna Schopenhauer była jedną z najwybitniejszych kobiet swoich czasów – powieściopisarką, poetką, przyjaciółką Goethego, ozdobą literacko-artystycznych salonów, matką sławnego filozofa Arthura Schopenhauera. Pod koniec swojego barwnego życia spisała pamiętniki, w których zawarła jeden z najpiękniejszych literackich portretów Gdańska – miasta, w którym się urodziła i spędziła lata swojej młodości. Wolny, republikański, wielonarodowościowy Gdańsk końca XVIII wieku zniknął ostatecznie wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Wspomnienia Johanny Schopenhauer, uzupełnione rycinami innego słynnego gdańszczanina – Daniela Chodowieckiego – wskrzeszają go choć na chwilę w naszej wyobraźni.

Gdańsk na fotografii lotniczej

Album dostępny w SZAFIE GDAŃSKIEJ
od 19 maja 2010
Oprawa twarda z obwolutą,
310 x 240 mm, 112 str.
cena 55 zł

„Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy” Wilhelma Ferdynanda Zerneckego


„Cały Gdańsk za dwadzieścia srebrnych groszy” Wilhelma Ferdynanda Zerneckego, udostępniony dzisiaj polskim czytelnikom, należy do podstawowych, wręcz obowiązkowych lektur dla wszystkich interesujących się historią Gdańska. Lekkość narracji i liczne ciekawostki sprawiają, że mimo dużej liczby podanych faktów nie jest to lektura trudna. Te cenne walory udało się tłumaczom zachować, a dodane przez nich odsyłacze przybliżają dawne pojęcia współczesnemu odbiorcy. Należałoby życzyć wszystkim miłośnikom Gdańska, żeby w ślad za tym udanym początkiem poszły dalsze przekłady dawnych dzieł należących do kanonu literatury historycznej naszego miasta.
Andrzej Januszajtis

Przłożyli na język Polski:
Aleksander Masłowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, obecnie przewodnik turystyczny, dziennikarz i tłumacz. Założyciel Akademii Rzygaczy – internetowego portalu popularyzującego wiedzę o historii Gdańska. Gdańszczanin od pokoleń, zakochany w swoim Mieście. Zajmuje się wszystkim, co jest związane z historią Gdańska, a wiedzą stara się dzielić z innymi m.in. w formie wykładów, artykułów na łamach „30 dni” i stronach internetowych.
Roman Kowald, z wykształcenia historyk, szef Instytutu Ulicologii Akademii Rzygaczy, z Gdańskiem w genach, głowie i sercu. Badacz historii gdańskich ulic i wszystkich innych aspektów historii Gdańska. Tłumaczenie „Całego Gdańska za dwadzieścia srebrnych groszy” W. F. Zerneckego jest wydawniczym debiutem obu tłumaczy, zamierzonym jako początek serii przybliżającej dzisiejszym Gdańszczanom niemieckojęzyczne źródła dotyczące historii Gdańska.

Koncert Bogusława Grabowskiego i Macieja Sikały

GDZIE - Bazylika Mariacka w Gdańsku
KIEDY -  czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 20.00.

Koncert będzie promował płytę
pt.: The Colours of Space. Improwizacje na organy i saksofon.

Dostępna w SZAFIE GDAŃSKIEJ
cena 29 zł
















Trochę więcej na temat wykonawców: BOGUSŁAW GRABOWSKI  MACIEJ SIKAŁA 

Weekend za pół ceny w SZAFIE GDAŃSKIEJ

W SZAFIE w ten weekend będzie trochę niespodzianek za pół ceny. Do każdego zakupu dodatkiem będą przedwojenne kolorowe mapy Gdańska. Zapraszamy serdecznie do odkrywania tajemnic schowanych pomiędzy półkami SZAFY GDAŃSKIEJ.

Pogodnych wiosennych Świąt Wielkanocnych

Pogodnych wiosennych Świąt Wielkanocnych życzy SZAFA GDAŃSKA

Przerwa świąteczna od 1.04.2010 do 6.04.2010

Latarnia w Nowym Porcie nagrodzona przez ministra.

Latarnia Morska w Nowym Porcie znalazła się w gronie obiektów nagrodzonych przez generalnego konserwatora zabytków. Doceniono ją za wzorowe przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich. 












Kubki nie tylko z latarnią morską z Nowego Portu można zakupić w SZAFIE GDAŃSKIEJ

Spotkanie z Waldemarem Nocnym

Z cyklu Literackie wędrówki po... dzielnicach Gdańska zaprezentowane zostaną przez Waldemara Nocnego Jelitkowo, Brzeźno, Nowy Port, Stogi oraz Wyspa  Sobieszewska.

Biblioteka nr 65- Filia Gdańska WiMBP
miejsce: ul. Mariacka 42
data: 6 kwietnia 2010 r.
 godzi.: 17:00 









Wszystkie książki
dostępne są w
SZAFIE GDAŃSKIEJ.


"Wrzeszcz dawniej i dziś"

Historia Wrzeszcza, widziana okiem reżysera-pasjonata, bodaj najstarszego żyjącego filmowca w Gdańsku. W filmowym dokumencie pt."Wrzeszcz dawniej i dziś" unikatowe, archiwalne materiały filmowe i dokumentalne przeplatają się ze współczesnością.


Opis filmu:
trojmiasto.pl











 
"Wrzeszcz dawniej i dziś"
- kamera i realizacja: Jan Butnowski
- tekst i konsultacja: Andrzej Januszajtis i Ryszard Szwoch
- produkcja: Video Film Perfect
- czas trwania: 1 godz. 15 min.

Początki Gdańska. Dzieje ziem nad zachodnim brzegiem Zatoki Gdańskiej w I połowie X wieku BŁAŻEJ ŚLIWIŃSKI

Książka „Początki Gdańska. Dzieje ziem nad zachodnim brzegiem Zatoki Gdańskiej” autorstwa prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego wydana została w 2009 r. w ramach serii: „Źródła i Monografie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska”. Zamierzeniem autora było przedstawienie aktualnych stanowisk zajmowanych przez historyków i archeologów w sprawie terminu, sposobu i okoliczności zajęcia przez państwo Polan ziem pomorskich leżących nad Zatoką Gdańską oraz omówienie kwestii początków Gdańska.

"DELTA WISŁY – krajobraz dla konesera"

Krótka historia delty Wisły, zdjęcia archiwalne regoionu z kolekcji Szymona Kleina, delta w obiektywie autorów Marka Opitza i Piotra Sosnowskiego.

"Żelazna Orchidea"

Pewnego chłodnego dnia rozpromieniła sklep osoba starszej, miłej pani, która dzieląc się miłością do pewnej książki zaczarowała nas swoją bajeczną opowieścią. Teraz przekazujemy dalej opowieść Marka Jankowskiego autora książki "Żelazna Orchidea".

Szczęśliwe dzieciństwo, otulone mistycznym, przedwojennym Gdańskiem, buduje niezwykłą wrażliwość chłopca...

O książce.







FERIE - czas ciszy dla SZAFY GDAŃSKIEJ

SZAFA nieczynna od 13.02.2010 do 25.02.2010
Wszystkich bardzo przepraszamy.

Walentynki

Kto nie chce dostawać listów, kartek, wiadomości? Chyba, że są to reklamy zapychające nasze skrzynki. Kartka z paroma ciepłymi słowami, to jest to, co kobiety lubią najbardziej. Oczywiście mężczyźnie rządnemu sukcesów w codziennej wspinaczce do jeszcze lepszych wyników też rozmięknie serce, kiedy usłyszy lub przeczyta coś miłego.

Kartki RETRO





Retro nie tylko notesy

Per Oscar G. Dahlberg

W SZAFIE można nabyć albumy, rysunki, reprodukcje prac
Per Oscara Gustava Dahlberga

PIOTR Z GDAŃSKA

SZAFA GDAŃSKA współpracuje z różnymi artystami, których prace można zakupić i cieszyć się ich widokiem w swoich własnych czterech kątach.
Z radością informuję o powstaniu nowej akwaforty wykonanej wg rysunku Hansa Craemera przez znanego gdańskiego artystę Piotra Dembskiego.

Opis okrętu:
Treściwie: Wikipedia

Wyczerpujaco: AKADEMIA RZYGACZY




















Inne prace Piotra Dembskiego.



Słońce zaczyna roztapiać lód naszych serc.

Walentynki już blisko. Potrzeba rozchmurzenia naszych zimowych nastrojów jest tak wielka, że zaczynamy wymyślać sobie różne powody, by zmienić to ponure otoczenie. Myślę, że każde działanie, które zmierza do tego, by wokół nas było trochę pogodniej zasługuje na aprobatę, nawet, choćby miało to być, nie przez wszystkich akceptowane święto zakochanych 14 lutego:)

Wszystkiego najlepszego dla BABCI I DZIADKA!

Dziś DZIEŃ DZIADKA niezapomnijmy o tych, którzy najbardziej nas kochają.
Coś dla panów...


















... i dla pań.


Zima biała jak mleko.

Mamy nareszcie cudowną zimę. Szaleństwa na śniegu to jeden plus, drugi to długie wieczory, czas rozmów, pisania  listów do przyjaciół. Możemy sprawić przyjemność również sobie celebrując od czasu do czasu proste czynności:

Gdańsk zamknięty w przedmiotach...


Gdańsk zamknięty w przedmiotach małych i dużych, lekkich i ciężkich, kolorowych i zupełnie bladych. Zobacz jak łatwo zatrzymać wspomnienia i cieszyć się nimi dłużej w pieleszach ciepłego domku przy herbatce czy kawce.






W SZAFIE GDAŃSKIEJ można zaopatrzyć się w puchary do nieco mocniejszych trunków:)



NOWY ROK nowy blog

Witam na nowym blogu SZAFY GDAŃSKIEJ

Życzę udanych zakupów oraz ciepłych wspomnieś z NOWEGO 2010 ROKU:)

Pozdrawiam wszystkich odwiedzających witrynę internetową i sklepową na ul. Garbary 14/1 w Gdańsku.